O ośrodku
Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie zlokalizowany jest niemal w samym centrum Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”, obejmującego ochroną najcenniejsze fragmenty terenów znajdujących się w górnym odcinku rzeki Liswarty. Ośrodek funkcjonuje przy Oddziale Biura ZPKWŚ w Kalinie, którego siedziba mieści się w wyremontowanym budynku starej szkoły.
Celem działalności Ośrodka jest m.in. propagowanie szeroko pojętej ekologii, a w szczególności upowszechnianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz zapoznanie mieszkańców i turystów z cennymi i charakterystycznymi elementami przyrodniczymi, walorami kulturowymi i historycznymi tych terenów.
Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do odbiorców z każdej grupy wiekowej: dzieci przedszkolne, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe.
Wszelkie działania edukacyjne realizowane są na podstawie Programu Edukacyjnego ZPKWŚ, zaopiniowanego przez doradcę metodycznego. Treści przekazywane w trakcie zajęć prowadzonych w Ośrodku stanowią uzupełnienie wiedzy zdobywanej w placówkach oświatowych.
W ofercie edukacyjnej znajdują się płatne oraz bezpłatne formy zajęć ekologicznych.
Program edukacyjny realizowany jest m.in. w formie: pogadanek, warsztatów (stacjonarnych i terenowych), akcji ekologicznych, konkursów, zajęć okazjonalnych, sympozjów i konferencji naukowych oraz wielu innych.
Zajęcia edukacyjne prowadzone są w sali dydaktycznej wyposażonej w sprzęt multimedialny i nagłośnieniowy oraz w ekspozycji przyrodniczej przedstawiającej ekosystemy leśne i obszary wodno-błotne. Zajęcia realizowane są także w plenerowej bazie dydaktycznej zlokalizowanej na terenie wokół Ośrodka (na którą składają się m.in.: krąg ogniskowy, zadaszone ławostoły, tablice edukacyjne oraz zadaszona wiata edukacyjna umożliwiająca prowadzenie zajęć niezależnie od warunków atmosferycznych) oraz na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych.
Oferta edukacyjna
- Zajęcia prowadzone w Ośrodku Edukacyjnym w Kalinie skierowane są do grup zorganizowanych. Zajęcia odbywają się w godzinach pracy Oddziału Biura ZPKWŚ w Kalinie, mieszczącego się w wyremontowanym budynku starej szkoły, tj. od 7:30 do 15:00.
- Warunkiem udziału w zajęciach jest dokonanie uprzedniej rezerwacji (telefonicznie lub osobiście) oraz przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza rezerwacji zajęć/usług ZPKWŚ (na minimum 7 dni przed ustalonym terminem zajęć). Formularz dostępny w Zakładce „POBIERZ”.
- Tematyka i rodzaj zajęć ustalane są w trakcie rozmowy telefonicznej z pracownikiem Działu Edukacji Ekologicznej.
POGADANKI
Bezpłatne prelekcje o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Czas trwania pogadanki – ok. 40 min.
WARSZTATY STACJONARNE
Stacjonarne warsztaty ekologiczne realizowane są w sali dydaktycznej Ośrodka, w ekspozycji przyrodniczej oraz w plenerowej bazie dydaktycznej wokół budynku i składają się z części teoretycznej (najczęściej w formie prezentacji multimedialnej) oraz praktycznej, w czasie której uczestnicy sprawdzają oraz utrwalają zdobyte informacje (przy pomocy kart pracy, gier i zabaw dydaktycznych i in.). Przekazywane informacje oraz ćwiczenia dostosowywane są do poziomu wiekowego uczestników.
Udział w warsztatach jest odpłatny (zgodnie z cennikiem)
Czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 1 h;
Czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: ok. 2 h;
Przykładowe tematy zajęć:
- „Ciekawostki Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą"
- „Formy ochrony przyrody”
- „Gatunki rzadkie i chronione”
- „Znaczenie obszarów wodno-błotnych”
- „Kilka słów o nietoperzach”
- „Płazy”
- „Poznajemy nasze drzewa”
- „Zwierzęta zimą - dokarmianie zwierząt”
- „Dobre rady na codzienne odpady”
- „Ekosystemy leśne i obszary wodno-błotne” (zajęcia w ekspozycji przyrodniczej)
- „Mieszkańcy parku krajobrazowego” (zajęcia plastyczne)
- „Czy zna pan bobra?” (zajęcia plastyczne)
- „Budki lęgowe ptaków”
- „Ekologia na widelcu - zasady zdrowego żywienia”
- „Zielona Wielkanoc”
- „Ekologiczne spotkanie przy choince”
- „Rozpoznajemy ślady i tropy zwierząt”
- „Leśni detektywi”
- „Województwo Śląskie – przyroda i krajobraz”
- „Rośliny i zwierzęta województwa śląskiego”
WARSZTATY TERENOWE
Zajęcia terenowe są dla uczniów możliwością oderwania się od ławki szkolnej i poznania przyrody w ciekawszy i bardziej przyjemny sposób i stanowią doskonałe połączenie edukacji z rekreacją i turystyką. Zajęcia odbywają się na ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą” (m.in.: „Na Brzozę”, „Cisy nad Liswartą”, „Kierzkowskie Bagna”, „Kalina-Olszyna”) – trasa do uzgodnienia.
Uczestnicy zajęć powinni posiadać strój dostosowany do zajęć terenowych. Przebieg i czas trwania warsztatów uzależniony jest od wieku i kondycji odbiorców. Transport – we własnym zakresie uczestników.
Udział w warsztatach jest odpłatny (zgodnie z cennikiem)
ZAJĘCIA OKAZJONALNE I AKCJE
Bezpłatne zajęcia tematyczne organizowane w ramach obchodów różnego rodzaju „świąt ekologicznych” (np. „Święto drzewa”, „Dzień Ziemi”, „Dzień Krajobrazu”, „Dzień Dziecka”, zajęcia w czasie ferii i wakacji letnich itp.), prowadzone w różnej formie (pogadanka, gry i zabawy ekologiczne, festyny, zajęcia plastyczne itp.). O terminach poszczególnych zajęć informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej (Zakładka: Aktualności).
Uwaga:
- Pracownicy ZPKWŚ prowadzący zajęcia nie sprawują opieki pedagogicznej oraz nie odpowiadają za nadzór wychowawczy nad uczestnikami. Opiekę nad grupą sprawują nauczyciele/opiekunowie, wskazani w formularzu rezerwacji zajęć, którzy odpowiadają także za dyscyplinę i bezpieczeństwo uczestników zajęć.
- W przypadku rezygnacji z umówionych zajęć należy niezwłocznie powiadomić pracownika Działu Edukacji Ekologicznej.
- ZPKWŚ zastrzega sobie prawo do odwołania zarezerwowanych zajęć z przyczyn niezależnych (np. choroba pracownika prowadzącego zajęcia) lub zamiany zajęć terenowych na stacjonarne (ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne).
Cennik
Cennik usług świadczonych przez ZPKWŚ w ramach działalności odpłatnej
(przyjęty Uchwałą nr 1088/43/VI/2019 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 29.05.2019 r.)
Lp.
|
Rodzaj usług
|
Grupa docelowa
|
Czas trwania
Cena
|
1.
|
WARSZTATY EKOLOGICZNE STACJONARNE (w sali dydaktycznej)
|
przedszkola
|
1 h
2,50 zł/os
|
szkoły podstawowe,
szkoły ponadpodstawowe
|
2 h
5,00 zł/os
|
2.
|
WARSZTATY EKOLOGICZNE TERENOWE (np. na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych)
|
przedszkola,
szkoły podstawowe,
szkoły ponadpodstawowe
|
3 h
7,50 zł/os
|
3.
|
WARSZTATY – EKSPOZYCJA PRZYRODNICZA
|
wszyscy zainteresowani
|
1 h
2,50 zł/os
|
4.
|
KRĄG OGNISKOWY
|
wszyscy zainteresowani
|
21,00 zł/h
(opłata za każdą rozpoczętą godzinę)*
|
5.
|
UDOSTĘPNIANIE SAL DYDAKTYCZNYCH
|
wszyscy zainteresowani
|
29,00 zł/h
(opłata za każdą rozpoczętą godzinę)
|
*ZPKWŚ nie zapewnia drewna na ognisko
Cennik obejmuje podstawowe usługi świadczone przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w ramach działalności odpłatnej i stanowi podstawę do kalkulacji indywidualnych, zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców.
Kwoty ujęte w Cenniku są kwotami brutto i zawierają podatek VAT.
Płatności za działalność odpłatną dokonywane są bezgotówkowo (przelew środków na podstawie faktury VAT wystawionej przez ZPKWŚ).
Kontakt
KONTAKT
Oddział Biura ZPKWŚ w Kalinie
ul. Lompy 6, 42-284 Herby
tel./fax (34) 357 49 02,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Możliwość dojazdu:
Ośrodek Edukacyjny w Kalinie znajduje się bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej 905. Do Ośrodka można dojechać samochodem od strony Herb w kierunku Boronowa. Jeżeli chodzi o komunikację publiczną można dojechać pociągiem lub busem od strony Częstochowy jak i Lublińca do Herb i dojść do Ośrodka pieszo (ok. 20-25 min. spokojnego marszu) kierując się ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż drogi 905 w kierunku Olszyny, Boronowa.