„Bioróżnorodne Parki Krajobrazowe Województwa Śląskiego”
Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Priorytet FESL.02, „Fundusze Europejskie na zielony rozwój”
Działanie FESL.02.14, „Ochrona przyrody i bioróżnorodność”
Beneficjent: Województwo Śląskie
Podmiot realizujący: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
Planowany termin realizacji: 2025 r. – 2028 r.
Wartość projektu: 17 788 750,00 zł
Dofinansowanie UE: 15 120 437,50 zł
Główne cele projektu:
- ochrona wartości przyrodniczych i krajobrazowych obszarów cennych przyrodniczo,
- wspieranie rozwoju bioróżnorodności na terenie parków krajobrazowych województwa śląskiego,
- utworzenie miejsca ochrony różnorodności biologicznej na obszarze miejskim (ekopark)
- podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy przyrodniczej (ze szczególnym naciskiem na tematykę bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju, ochrony przyrody i środowiska) oraz kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców województwa śląskiego.
Projekt „Bioróżnorodne Parki Krajobrazowe Województwa Śląskiego” obejmować będzie następujące działania:
- przeprowadzenie szeregu dobrze skoordynowanych działań z zakresu czynnej ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo tj. na terenie wybranych parków krajobrazowych województwa śląskiego. Zaplanowane prace, które zostaną przeprowadzone w ramach projektu stanowią kompleksowe działania, mające na celu ochronę cennych przyrodniczo ekosystemów z jednoczesną ochroną zagrożonych, rzadkich i chronionych gatunków flory i fauny, stanowiąc katalog „dobry praktyk” ochrony czynnej.
- budowę Edukacyjnego Centrum Bioróżnorodności wraz z jego wyposażeniem, w formie nowego pawilonu oraz realizacji działań rewitalizacyjnych związanych z adaptacją części istniejącego nieużytku dla edukacji plenerowej (utworzenie ekoparku ze strefami bioróżnorodności), powiązanego z szeroko rozumianą bioróżnorodnością i propagowaniem rozwiązań inspirowanych naturą (nature-based solutions). Budowa obiektu bez barier (wraz z planowanym ekoparkiem) pozwoli na realizację nowoczesnych warsztatów przyrodniczo-ekologicznych, spotkań edukacyjnych, akcji informacyjno-edukacyjnych, konkursów ekologicznych, konferencji i in. dostosowanych do wszystkich grup wiekowych społeczeństwa (w tym także do osób o szczególnych potrzebach) – w oparciu o bezpośrednią obserwację, doświadczenia i zajęcia sensoryczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
- organizację Kampanii edukacyjno-informacyjnej poświęconej bioróżnorodności parków krajobrazowych w województwie śląskim. Kampania edukacyjno-informacyjna, zaplanowana w ramach projektu, obejmować będzie realizację szeregu działań poświęconych tematyce bioróżnorodności w tym m.in.:
- ekologiczne festyny edukacyjne,
- konkursy, adresowane do wszystkich grup wiekowych społeczeństwa (od przedszkolaków do osób dorosłych),
- konferencję w nowopowstałym Centrum Bioróżnorodności w Będzinie,
- warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży,
- produkcja filmów z użyciem dron’a, poświęconych tematyce bioróżnorodności parków krajobrazowych województwa śląskiego.