O ośrodku
Ośrodek Edukacyjny funkcjonuje przy Oddziale Biura ZPKWŚ w Żywcu. Stanowi centrum informacji o parkach krajobrazowych województwa śląskiego, a w szczególności o „Żywieckim” Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym „Beskidu Małego” oraz o Parku Krajobrazowym „Beskidu Śląskiego”, powołanych do istnienia ze względu na ochronę unikatowych wartości przyrodniczych, fizjograficzno-krajobrazowych i kulturowych obszaru, który obejmują.
Celem działalności Ośrodka Edukacyjnego w Żywcu jest m.in. prowadzenie edukacji przyrodniczej propagowanie szeroko pojętej ekologii, a w szczególności upowszechnianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz zapoznanie mieszkańców i turystów z cennymi i charakterystycznymi elementami przyrodniczymi, walorami kulturowymi i historycznymi tych terenów.
Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do odbiorców z każdej grupy wiekowej: dzieci przedszkolne, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe.
Wszelkie działania edukacyjne realizowane są na podstawie Programu Edukacyjnego ZPKWŚ, zaopiniowanego przez doradcę metodycznego. Treści przekazywane w trakcie zajęć prowadzonych w Ośrodku stanowią uzupełnienie wiedzy zdobywanej w placówkach oświatowych.
W ofercie edukacyjnej znajdują się płatne oraz bezpłatne formy zajęć ekologicznych.
Program edukacyjny realizowany jest m.in. w formie: pogadanek, warsztatów (stacjonarnych i terenowych), akcji ekologicznych, konkursów, zajęć okazjonalnych, sympozjów i konferencji naukowych oraz wielu innych.
W tematyce zajęć dominują informacje dot. czynnych metod ochrony przyrody, a także samych parków krajobrazowych – ich walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych. W trakcie zajęć omawiane są także tematy związane m.in. z segregacją odpadów, zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza, jakim jest smog oraz wiele innych.
Zajęcia prowadzone są w sali dydaktycznej wyposażonej w sprzęt multimedialny oraz w terenie na obszarze PK Beskidu Małego, PK Beskidu Śląskiego i Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
KONKURS FOTOGRAFICZNY "MAGIA BESKIDÓW - wschody i zachody słońca"
Regulamin konkursu
BIULETYN INFORMACYJNY "BESKIDZKIE PARKI KRAJOBRAZOWE"
Oferta
Zajęcia prowadzone w Ośrodku Edukacyjnym ZPKWWŚ w Żywcu skierowane są do grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych. Zajęcia odbywają się w godzinach pracy Oddziału Biura ZPKWŚ w Żywcu, tj. od 7:30 do 15:00.
Warunkiem udziału w zajęciach jest dokonanie uprzedniej rezerwacji (telefonicznie lub osobiście) oraz przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza rezerwacji zajęć/usług ZPKWŚ (na minimum 7 dni przed ustalonym terminem zajęć). Formularz dostępny w Zakładce „POBIERZ”.
Zajęcia prowadzone są dla wszystkich grup wiekowych (przedszkola, szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, osoby dorosłe, seniorzy).
Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Żywcu realizuje pogadanki oraz warsztaty stacjonarne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, słuchu lub mowy, narządu wzroku lub głuchoślepoty. W celu doboru formy i tematyki prowadzonych zajęć konieczny jest wcześniejszy kontakt z pracownikiem Działu Edukacji Ekologicznej Ośrodka.
Tematyka i rodzaj zajęć ustalane są w trakcie rozmowy telefonicznej z pracownikiem Działu Edukacji Ekologicznej.
WARSZTATY STACJONARNE
Stacjonarne warsztaty przyrodnicze i ekologiczne realizowane są w sali dydaktycznej Ośrodka i składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, w czasie której uczestnicy sprawdzają oraz utrwalają zdobyte informacje. Przekazywane informacje oraz ćwiczenia dostosowywane są do poziomu wiekowego uczestników.
- czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 1 h
- czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: ok. 2 h
Tematyka warsztatów stacjonarnych:
- „Osobliwości przyrody Żywieckiego Parku Krajobrazowego”
- „Osobliwości przyrody Parku Krajobrazowego Beskidu Małego”
- „Osobliwości przyrody Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego”
- „Świat zwierząt Beskidzkich Parków Krajobrazowych” (w trakcie zajęć prezentowane są filmy zarejestrowane przez fotopułapki na obszarze parku krajobrazowego – ryś, niedźwiedź, wilk, jeleń i in.)
- „Co gryzie bobra?” (w trakcie zajęć prezentowane są filmy zarejestrowane przez fotopułapki na obszarze parku krajobrazowego – bóbr europejski)
- Czy sowy są straszne? (w trakcie zajęć odtwarzane są nagrania głosów sów oraz film)
- „Bociany w Beskidach”
- „Tajemnice lasu”
- „Świat roślin Beskidzkich Parków Krajobrazowych” (wraz z rozpoznawaniem roślin za pomocą kluczy brzeżnie perforowanych)
- „Wilcze opowieści”
- „Jak dokarmiać zimą ptaki?” (wraz z budową karmników z materiałów do recyklingu)
- „Pasterze w Beskidach”
- „Płazy – zagrożenia i ochrona”
- „Nietoperze w Beskidach”
- „Dobre rady na odpady”
- „Smog, czyli o zdrowiu zaklętym w oddechu”
POGADANKI
Prelekcje o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Prelekcje odbywają się w OE ZPKWŚ w Żywcu oraz w placówkach oświatowych i innych instytucjach.
- czas trwania pogadanki: ok. 40 min.
Tematyka pogadanek analogiczna do tematyki warsztatów stacjonarnych.
WARSZTATY NA PRZYRODNICZEJ ŚCIEŻCE DYDAKTYCZNEJ W OE ZPKWŚ W ŻYWCU
Na terenie Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Żywcu funkcjonuje przyrodnicza ścieżka dydaktyczna na której realizowane są warsztaty przyrodnicze dla uczestników wszystkich grup wiekowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
- czas trwania: ok. 1 h
Tematyka warsztatów:
- „Poznajemy budowę drzewa”
- „O wieku drzewa i blaszce liściowej”
- „Tropimy zwierzęta leśne”
WARSZTATY TERENOWE
Zajęcia terenowe są dla uczestników możliwością poznania przyrody w ciekawszy i bardziej przyjemny sposób, i stanowią doskonałe połączenie edukacji z rekreacją i turystyką. Warsztaty odbywają się na terenie Żywieckiego PK, PK Beskidu Małego i PK Beskidu Śląskiego – trasa do uzgodnienia.
Warsztaty terenowe na Górze Grojec (otulina Żywieckiego PK). W trackie warsztatów uczestnicy rozpoznają występujące na trasie gatunki roślin, zapoznają się z formami ochrony przyrody na terenie Żywieckiego PK, PK Beskidu Śląskiego, i PK Beskidu Małego, ciekawostkami dotyczącymi przyrody ożywionej i nieożywionej, a także wysłuchują informacji na temat pozyskiwania i wypalania wapienia).
Uczestnicy warsztatów powinni posiadać strój dostosowany do zajęć terenowych. Przebieg i czas trwania warsztatów uzależniony jest od wieku i kondycji odbiorców. Transport, ubezpieczenie i wyżywienie we własnym zakresie uczestników.
PRZYRODA W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI
Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Żywcu dysponuje okularami oraz filmami w systemie Virtual Reality 360 st. Projekcje odbywają się w Sali dydaktycznej Ośrodka i prezentują tematykę związaną z przyrodą Żywieckiego Parku krajobrazowego.
Tematyka filmów Virtual Reality 360 st:
- „Górskie hale i polany”
- „Formy ochrony przyrody”
- „Górskie potoki”
- „Wycieczka na Pilsko”
FILMY DLA OSÓB NIEDOSŁYSZĄCYCH
Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Żywcu dysponuje filmami z napisami dla osób niedosłyszących o tematyce związanej z przyrodą Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Projekcje odbywają się w Sali dydaktycznej Ośrodka.
Tematyka filmów z napisami:
- „Żywiecki Park Krajobrazowy - górskie hale i polany”
- „Żywiecki Park Krajobrazowy - obszary chronione”
- „Piętra roślinności w Żywieckim Parku Krajobrazowym”
Zapraszamy!
Cennik
Cennik usług świadczonych przez ZPKWŚ w ramach działalności odpłatnej
(przyjęty Uchwałą nr 1088/43/VI/2019 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 29.05.2019 r.)
Lp.
|
Rodzaj usług
|
Grupa docelowa
|
Czas trwania
Cena
|
1.
|
WARSZTATY EKOLOGICZNE STACJONARNE (w sali dydaktycznej)
|
przedszkola
|
1 h
2,50 zł/os
|
szkoły podstawowe,
szkoły ponadpodstawowe
|
2 h
5,00 zł/os
|
2.
|
WARSZTATY EKOLOGICZNE TERENOWE (np. na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych)
|
przedszkola,
szkoły podstawowe,
szkoły ponadpodstawowe
|
3 h
7,50 zł/os
|
3.
|
UDOSTĘPNIANIE SAL DYDAKTYCZNYCH
|
wszyscy zainteresowani
|
29,00 zł/h
(opłata za każdą rozpoczętą godzinę)
|
Cennik obejmuje podstawowe usługi świadczone przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w ramach działalności odpłatnej i stanowi podstawę do kalkulacji indywidualnych, zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców.
Kwoty ujęte w Cenniku są kwotami brutto i zawierają podatek VAT.
Płatności za działalność odpłatną dokonywane są bezgotówkowo (przelew środków na podstawie faktury VAT wystawionej przez ZPKWŚ).
Kontakt
KONTAKT
Oddział Biura ZPKWŚ w Żywcu
ul. Łączki 44 a
34 - 300 Żywiec
tel. (033) 861 78 25
fax. (033) 861 61 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
MOŻLIWOŚĆ DOJAZDU
Ośrodek posiada dogodne połączenia komunikacyjne (kolejowe, autobusowe, samochodowe) z wszystkimi miastami sąsiadujących regionów. Z dworców komunikacyjnych należy kierować się drogą brukowaną wzdłuż torów kolejowych od wiaduktu na ul. Wesołej w kierunku nowego mostu (ul. Łączki).
Pobierz
Konkurs "MAGIA BESKIDÓW - wschody i zachody słońca"
Regulamin konkursu pobierz
Konkursu "Ekologiczne łamanie główki"
Regulamin konkursu - pobierz
Karta zgłoszeniowa - Ośrodek Żywiec - pobierz
Zgoda na udział w konkursie "Ekologiczne łamanie główki" - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do przedszkolaków pn. "A - KUKU! - KTO W DZIUPLI MIESZKA" -wersja .pdf - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do przedszkolaków pn. "A - KUKU! - KTO W DZIUPLI MIESZKA" -wersja .doc- pobierz
Karta zgłoszeniowa - "A - KUKU! - KTO W DZIUPLI MIESZKA" - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do uczniów klas I - III szkoły podstawowej pn. "KRAJOBRAZ PRZYRODNICZY PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO" -wersja .pdf - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do uczniów klas I - III szkoły podstawowej pn. "KRAJOBRAZ PRZYRODNICZY PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO" -wersja .doc- pobierz
Karta zgłoszeniowa - "KRAJOBRAZ PRZYRODNICZY PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO" - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej pn. "TE CO LATAJA I Z GÓRY NA PARKI SPOGLĄDAJĄ" -wersja .pdf - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej pn. "TE CO LATAJA I Z GÓRY NA PARKI SPOGLĄDAJĄ" -wersja .doc- pobierz
Karta zgłoszeniowa - "TE CO LATAJA I Z GÓRY NA PARKI SPOGLĄDAJĄ" - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do uczniów klas VII - VIII szkoły podstawowej pn. "PRZYRODA I KRAJOBRAZ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO" -wersja .pdf - pobierz
Regulamin konkursu adresowanego do uczniów klas VII - VIII szkoły podstawowej pn. "PRZYRODA I KRAJOBRAZ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO" -wersja .doc - pobierz
Karta zgłoszeniowa - "PRZYRODA I KRAJOBRAZ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO" - pobierz
Regulamin kokursu adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych pn. "KRAJOBRAZ JAK OBRAZ" -wersja .pdf - pobierz
Regulamin kokursu adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych pn. "KRAJOBRAZ JAK OBRAZ" -wersja .doc - pobierz
Karta zgłoszeniowa dla osób niepełnoletnich - "KRAJOBRAZ JAK OBRAZ" - pobierz
Karta zgłoszeniowa dla osób pełnoletnich - "KRAJOBRAZ JAK OBRAZ" - pobierz
Konkurs adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym pn. "KRASNOLUDEK - OPIEKUN PRZYRODY" - regulamin
Konkurs adresowany do uczniów klas I - III szkół podstawowych pn. "ZAPROSZENIE DO PARKU KRAJOBRAZOWEGO ORLICH GNIAZD" - regulamin
Konkurs adresowany do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych pn. "PLAKAT - BIORÓŻNORODNOŚĆ PARKU KRAJOBRAZOWEGO ORLICH GNIAZD" - regulamin
Konkurs adresowanydo uczniów klas VII - VIII szkół podstawowych pn. "BIORÓŻNORODNOŚĆ W KADRZE" - regulamin
BIULETYN INFORMACYJNY "BESKIDZKIE PARKI KRAJOBRAZOWE"
Ulotka informacyjna OE w Żywcu
Formularz rezerwacji zajęć w OE ZPKWŚ w Żywcu - wersja .doc
Formularz rezerwacji zajęć w OE ZPKWŚ w Żywcu - wersja .pdf