Hala Rycerzowa od lat stanowi obowiązkowy punkt wycieczek dla osób przybywających do ŻYWIECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Bardzo duża atrakcyjność tego fragmentu Beskidu Żywieckiego, jego przyroda, rozległe panoramy oraz nastrojowe drewniane schronisko w stylu bacówki, które wybudowano na Przełęczy Halnej, tworzą wyjątkowy krajobraz.
Hala Rycerzowa obejmuje dość znaczny obszar i rozciąga się od północnych stoków Wielkiej Rycerzowej (1226 m n.p.m.), opadając w kierunku Przełęczy Halnej (1165 m n.p.m.), a następnie obejmując zbocza Małej Rycerzowej (1207 m n.p.m.). Malowniczy i kameralny charakter rejonu Rycerzewej powoduje, iż przez cały rok spotkać można tu wielbicieli pięknych krajobrazów i przyrody.
Morfologia Hali Rycerzowej ma genezę osuwiskową, co można zaobserwować w jej wschodniej części, gdzie widoczne są nisze oraz nabrzmienia utworzone z przemieszczającego się gruzu skalnego. W zagłębieniach osuwiskowych, w związku ze słabszym odpływem i dużym nawodnieniem, wytworzyły się torfowiska i młaki, pokrywające się latem wielobarwnym kobiercem kwitnących kwiatów.
Hala jest typową halą pasterską, zajętą głównie przez łąki mietlicowe i do dziś jest miejscem wypasu owiec. Mimo zaniku pasterstwa w XX wieku obecnie wypas znów powrócił w góry i możemy tu, szczególnie w rejonie Małej Rycerzowej, spotkać w sezonie stada owiec oraz związaną z wypasem infrastrukturę: bacówkę, koszary.
(Fot. P.Dziki)