Osiągający 1557 m n.p.m. majestatyczny szczyt Pilska jest najwyższym szczytem Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Główny wierzchołek znajduje się po stronie słowackiej, natomiast po polskiej stronie jest to Góra Pięciu Kopców.
Pilsko tworzy charakterystyczny rozłóg, cechujący się promienistym układem grzbietów. Ze względu na swoją wysokość, na Pilsku występuje piętrowy, alpejski układ roślinności z piętrem kosodrzewiny (subalpejskim).
Szczyt częściowo objęty jest ochroną rezerwatową zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. W rezerwacie „Pilsko” (powstałym z połączenia dwóch istniejących tu wcześniej rezerwatów) chroni się górnoreglowy bór świerkowy z ponad dwustu letnim drzewostanem, podszczytowe płaty kosodrzewiny oraz liczne płaty zbiorowisk murawowo-krzewinkowych z rzadkimi gatunkami flory i fauny. Występuje tu m.in. tojad mocny, podbiałek alpejski, urdzik karpacki, widłak jałowcowaty i widłak wroniec oraz wiele innych, rzadkich gatunków roślin. Pilsko jest również miejscem bytowania dużych drapieżników, tj. ryś, wilk i niedźwiedź.
Szczyt Pilska dostępny jest kilkoma szlakami turystycznymi od strony polskiej i słowackiej. Najpopularniejszym punktem wyjścia jest znajdująca się poniżej Hala Miziowa, która stanowi ważny węzeł szlaków w tej części Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Na hali znajduje się również schronisko turystyczne PTTK oraz infrastruktura narciarska.
Fot: P. Dziki