W wyższych partiach gór Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego nadal utrzymują się zimowe warunki, a w rejonie szczytów i wyżej położonych grzbietów górskich zalega śnieg.
Tym czasem u podnóży gór, na obszarze parku i jego otuliny, pojawiły się oznaki wiosny w postaci wielu ciekawych gatunków roślin.
W okolicach użytku ekologicznego "Góra Tuł", stanowiska dokumentacyjnego "Jasieniowa" oraz rezerwatu "Zadni Gaj" spotkać możemy już pięknie kwitnące kokorycze puste oraz śnieżyczki przebiśnieg. Pojawiły się zdrojówki rutewkowe - które przypominają na pierwszy rzut oka zawilca - oraz przylaszczki pospolite, żywce dziewięciolistne i wiele innych, pięknie kwitnących roślin. Brzegi potoków oraz tereny źródliskowe porostają łany żywca gruczołowatego i lepiężnika, a w miejscach zacienionych występują duże płaty czosnku niedźwiedziego oraz białych kwiatów szczawiu zajęczego.
Wiosna jest niewątpliwie jedną z ciekawszysch pór roku i daje nam możliwość obserwacji wielu ciekawych roślin występujących na obszarze parku, których okres kwitnienia jest stosunkowo krótki i dość szybko mija.
Fot.1. W rejonie Góry Tuł. fot. P. Dziki
Fot.2. Zawilec gajowy. fot. P. Dziki
Fot.3. Kokorycz pusta. fot. P. Dziki
Fot.4. Lepiężnik na tle kwitnącego łanu żywca gruczołowatego. fot. P. Dziki
Fot.5. Zdrojówka rutewkowata. fot. P. Dziki
Fot.6. Przylaszczka pospolita. fot. P. Dziki
Fot.7. Płat czosnku niedźwiedziego. fot. P. Dziki
Fot.8. Śnieżyczka przebiśnieg. fot. P. Dziki
Fot.9. Pierwiosnki na Tule. fot. P. Dziki
Fot.10. Żywiec dziewięciolistny. fot. P. Dziki