Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Żywcu po raz kolejny uczestniczył w Ogólnopolskiej Akcji „Noc Sów” organizowanej przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie i propagującej wiedzę nt. występujących w naszym kraju sów, ich biologii oraz pojawiających się dla tego gatunku zagrożeniach.
Tegoroczna ósma już edycja akcji  przypadła na weekend 23-24 marca 2019 r., jednak w OE ZPKWŚ w Żywcu warsztaty przyrodnicze w ramach akcji, w związku z dużym zainteresowaniem, odbywały się już systematycznie od początku marca.

Uczniowie szkół uczestniczący w akcji, podczas warsztatów przyrodniczych, poznali m.in. tradycje i zwyczaje słowiańskie związane z sowami, dowiedzieli się jak sowy przystosowane są do nocnego tryby życia oraz jakie gatunki sów występują w Polsce, a jakie spotkać możemy na obszarze Żywieckiego PK, PK Beskidu Małego i PK Beskidu Śląskiego.

Uzupełnieniem warsztatów był odsłuch głosów sów oraz projekcja filmu o sowach.

Na zakończenie każda grupa uczestnicząca w warsztatach wykonywała wspólnie własną, dużą i wielobarwną sowę.

Nieco innych charakter miały warsztaty dla osób indywidualnych, które odbyły się w godzinach wieczornych w piątek 22 marca, a całość urozmaiciła prelekcja zaproszonych specjalistów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszenia Ochrony Sów.

W związku z dużym zainteresowaniem tematyką sów, warsztaty przyrodnicze pozostaną na stałe w ofercie edukacyjnej OE ZPKWŚ w Żywcu na które zapraszamy przez cały rok.

W akcji uczestniczyło ponad 180 osób.

00

01

02

02a

03

03a

04

04a

05

06

06a

07

07a

07b

08

09

10