Zima to trudny czas dla ptaków. Niełatwo znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg.


Poszukiwania w niesprzyjających warunkach pochłaniają cenną energię. Pierwszy śnieg i mróz to sygnał, że czas zamontować karmniki. Pracownicy Oddziału w Smoleniu rozpoczęli zimowe dokarmianie. Na terenie Ośrodka po raz kolejny rozmieszczono „ptasie stołówki”, które cyklicznie napełnianie są pokarmem (mieszanka nasion i zbóż, tłuszcz zwierzęcy). Regularnie dokarmianie ptaków jest możliwe dzięki współpracy z Nadleśnictwem Olkusz, które sukcesywnie dostarcza nam karmę. Nasze karmniki chętnie są odwiedzane przez sikorki, kowaliki, wróble i sójki.  

O czym należy pamiętać w czasie dokarmiania ptaków zimą:

  • starajmy się regularnie sypać do karmnika tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany;
  • ptasia stołówka otwarta jesienią musi być czynna aż do wiosny;
  • pokarm powinien być wysokoenergetyczny, który zapewni im wystarczającą ilość kalorii, aby przetrwać zimny i ciężki okres;
  • karmnik powinien mieć taką konstrukcję, aby chronił karmę przed zawilgoceniem (przed deszczem i śniegiem); jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo (swobodny przylot i odlot);
  • karmnik należy umieścić w takim miejscu, aby nie miały do niego dostępu drapieżniki;
  • ptaków nie wolno karmić produktami zepsutymi i solonymi, a także resztkami, które mogą zawierać pleśń, pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw, więcej informacji jak dokarmiać ptaki można uzyskać na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (https://www.gdos.gov.pl/jak-dokarmiac-ptaki).

Należy zaznaczyć, że ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, więc ważne jest konsekwentne i regularne wykładanie karmy.

 Zał 1

Fot. 1. Akcja "pamiętamy i dokarmiamy"!

Zał 2

Fot. 2. Uzupełnianie karmy

Zał 3

Fot.3. Porządkowanie karmnika, następnie nasypywanie pokarmu

Zał 4

Fot.4. Pierwsi odwiedzający - kowalik

Zał 5

Fot.5. Sikora czubatka