W dniach 19-23 czerwca pracownicy Oddziału ZPKWŚ w Smoleniu wzięli udział w wyjeździe studyjnym w ramach projektu „Life Podkowiec+” do Austrii i Niemiec, którego celem było zapoznanie się z przykładami wykorzystania obecności nietoperzy dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

 

Pierwszym punktem programu było odwiedzenie budynku starej elektrowni, której strych skrywał letnią kolonię podkowca małego. Dzięki funduszom unijnym budynek został zaadaptowany na obserwatorium i można go znaleźć na mapie pod nazwą „Fledermaushaus”. W obiekcie zainstalowano system kamer do obserwacji oraz wyposażono salę edukacyjną w różnego rodzaju pomoce naukowe np. model skrzydła, schemat pracy serca oraz liczne plansze z informacjami. Obraz z monitoringu jest dostępny pod adresem:  http://argenatur.it-wms.com/ .

Wieczorem obserwowaliśmy wylot nocków dużych na żer z wieży kościoła w miejscowości Feistritz am der Geil.

Kolejnego dnia organizatorzy zaplanowali wizytę w południowej Bawarii, a dokładnie na wyspie Herreninsel, położonej na jeziorze Chiemsee. Głównym punktem wyspy jest wspaniały pałac, wzorowany na francuskim Wersalu, wybudowany przez Ludwika Bawarskiego zwanego Szalonym. Pod dachem tego obiektu swoje kolonie rozrodcze założyły podkowce małe, nocki duże i orzęsione, które można podglądać na monitorach w sali ekspozycyjnej poświęconej nietoperzom.

Ostatnim miejscem na trasie wyjazdu były okolice Norymbergii, a dokładnie miejscowość Hohenberg, w której mieliśmy przyjemność podziwiać unikatowy gatunek podkowca dużego. Kolonia została odkryta ok. 30 lat temu i dziś liczy ok. 200 osobników. Stan populacji poprawił się w ostatnich latach dzięki unijnemu projektowi  “Grosse Hufeisennase in der Oberpfalz – Optimierung der Habitate und der offentlichen Wahrnehmung”, w związku z którym m.in. powstał „Fledermaushaus” (dom nietoperza), który zawiera pomieszczenie do edukacji oraz salę „kinową”. Ponadto w ramach projektu dostosowano kolejne budynki do zasiedlenia w przypadku rozrostu kolonii, zakupiono stado krów w celu zapewnienia bazy pokarmowej (podkowce żywią się chrząszczami, które w krowich odchodach znajdują dla siebie pożywienie).

Niemieckie podkowce można podglądać na żywo pod adresem: http://www.lbv.de/unsere-arbeit/life-natur-projekte/life-projekt-hufeisennase/fledermaus-webcam.html .

Składamy serdeczne podziękowania dla organizatorów, za możliwość udziału w owocnym wyjeździe. Jednocześnie życzymy dalszych sukcesów oraz realizacji kolejnych projektów służących ochronie chiropterofauny. 

Adres strony projektu:

http://podkowiecplus.pl/

Chemsee ekspozycja poświęcona nietoperzom. fot. Paweł Kokoszka

Fot. 1. Zamek Herrenchiemsee, Niemcy.  Ekspozycja poświęcona nietoperzom ( fot. Paweł Kokoszka ).

Podkowiec wielki w czasie wylotu na żer. fot. Paweł Kokoszka

Fot. 2. Hohenberg, Niemcy. Podkowiec wielki w czasie wylotu na żer ( fot. Paweł Kokoszka )

Fledermaushause Hohenberg urządzenia edukacyjne. fot. Paweł Kokoszka

Fot. 3. Fledermaushause, Hohenberg, Niemcy. Urządzenia edukacyjne w jednej z sal (fot. Paweł Kokoszka )

Fledermaushause Hohenberg dom nietoperza. fot. Paweł Kokoszka

Fot. 4. Fledermaushause Hohenberg, Niemcy. „Dom Nietoperza” w całej okazałości (fot. Paweł Kokoszka )

Fledermaushause Feistritz Austria dom nietoperza. fot. Paweł Kokoszka

Fot. 5. Fledermaushause, Feistritz, Austria. „Dom Nietoperza” w budynku starej elektrowni ( fot. Paweł Kokoszka )

Fledermaushause Austria podglądanie nietoperzy fot. Paweł Kokoszka

Fot. 6. Fledermaushause, Feistritz, Austria. Podglądanie nietoperzy przez szybę (fot. Paweł Kokoszka )