"Sprawozdanie z pierwszej części monitoringu
budek lęgowch"

Na podstawie obserwacji z kamer umieszczonych w Naszych budkach lęgowych możemy stwierdzić, że pierwsze lęgi zakończyły się powodzeniem.

W budce nr 1 zamieszkała para sikor bogatek i z sukcesem wyprowadziła na Świat 4 młode. 6 jaj zostało złożonych 20 kwietnia, a 4 pisklęta wykluły się 6 maja. Okres wysiadywania w przypadku tego gatunku wyniósł 17 dni. Po kolejnych 20 dniach (26 maja) młode pisklęta opuściły budkę.

W budce nr 2 zagnieździły się szpaki. W okresie od 17 do 21 kwietnia samica złożyła 5 jaj. Czas wysiadywania trwał około 14 dni, 4 pisklęta wykluły się 2 maja. 3 zdolne do wylotu opuściły budkę dokłednie 24 maja, trzy tygodnie później od momentu wyklucia. Wcześniej jedno małe pisklę wypadło z budki i zostało uznane za zaginione. 

video1171

młode sikorki bogatki


video2455

młode szpaki zwyczajne

Chcelibyśmy zachęcić Państwa do umieszczania budek lęgowych w swoich przydomowych ogródkach, na działkach, a nawet na balkonach. Budki można zakupić w specjalnym sklepie lub wykonać samemu.

Zapraszamy również do Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Rudach na pogadanki tematyczne dotyczące dziuplaków i zastosowania budek lęgowych.