„Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku, do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas.Naturalne więc było, że włączyłam się do ogólnoświatowego ruchu jakim jest "CleanUp the World".”

To słowa Miry Stanisławskiej – Meysztowicz, która będzie gościem honorowymwydarzenia centralnego akcji Sprzątanie Świata - Polska 2015- PIKNIK EKOLOGOCZNY „ZIELONA POBUDKA na ZamkuOgrodzienieckim w Podzamczu.

 

Tu Andrzej Wajda nakręcił Zemstę"

Impreza ma charakter edukacyjno-rekreacyjny. Dla wszystkich, którzy dotrą na Zamek Ogrodzieniecki i którym leży na sercu czyste środowisko przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Pokażemy wam, jak każdy może w prosty sposób uczestniczyć w ochronie środowiska. Dowiesz się więcej o gospodarce odpadami, recyklingu i energii odnawialnej. W szczególności zapraszamy wszystkich, którzy lubią w dowolnej formie aktywnie spędzać czas na szlakach turystycznych. U nas dowiesz się jak wypoczywać w sposób przyjazny dla przyrody i jak być odpowiedzialnym turystą. Jeśli weźmiesz udział w naszych konkursach oraz quizach i pokażesz, że znasz przyrodę, dbasz o nią, masz szansę na atrakcyjne nagrody. W trakcie pikniku odbędą się też finały konkursów regionalnych. Impreza jest plenerowa ale przygotowani jesteśmy na niepogodę. W razie deszczu schronisz się pod dużym namiotem.

 

Organizatorzy: Nadleśnictwo Siewierz , Fundacja Nasza Ziemia, Zielona Liga oraz ZAMEK sp. z o.o., zapraszają 31 V 2015r. w godzinach od 10.00 do 17.00 na Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu gdzie czekać będą stoiska edukacyjne:

LAS – mamy szczęście – animacja ekologiczna

Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej

Wystawa entomologiczna – najbogatsza kolekcja w regionie

Ziemia w naszych rękach- animacja ekologiczna

Rowerowe kino - Bolek i Lolek na zamku w Ogrodzieńcu

Artystyczny namiot dla najmłodszych – gry i zabawy z nagrodami (Nadleśnictwo Koniecpol)

EKO Mmemory, Wszędobyl leśny, puzle ekologiczne i mnóstwo innych gier i zabaw dla najmłodszych.

Fortuna kołem się toczy  -  stoisko Nadleśnictwa Siewierz  (gry i zabawy z nagrodami)

Edukacyjne stoisko Nadleśnictwa Katowice  – gry i zabawy z nagrodami

Drzewo szczęścia – akcja ekologiczna

Pokazy rękodzieła - drugie życie śmieci.

Stoisko edukacyjno-promocyjne WFOŚiGW w Katowicach

Stoisko edukacyjno-promocyjne Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego

 

W dniu finału kampanii ekologicznej Sprzątanie Świata – Polska 2015 tj. 31 V 2015 r.zapraszamy także do udziału w rajdzie gwiaździstym.  Polega on na dotarciu poszczególnych grup różnymi trasami do jednego, wyznaczonego miejsca. Naszym punktem centralnym jest Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. Nie ma znaczenia czy pieszo, rowerem czy z kijkami nordicwalking. Nasze propozycje tras są ustalone we współpracy z PTTK odział Zawiercie:

1. Bzów Źródła Czarnej Przemszy – Podzamcze, ok 4km, zielony szlak Tysiąclecia

2. Kromołów Źródła Warty – Bzów – Podzamcze, ok 8km, zielony szlak Tysiąclecia

3. Karlin – Bzów – Podzamcze, ok. 8km, zielony szlak Tysiąclecia

4. Pilica – Kocikowa – Podzamcze, ok. 10 km, czerwony Szlak Orlich Gniazd

5. Żerkowice Remiza – Karlin – Bzów – Podzamcze, ok. 11km czerwony Szlak Orlich Gniazd, od Karlina czerwony rowerowy SOG

6. Zawiercie PKP – Ogrodzieniec – Podzamcze, ok 13km (od Ogrodzieńca po asfalcie) niebieski Szlak Warowni Jurajskich

7. Łazy PKP – Rokitno Szlacheckie – Góra Chełm – Śrubarnia – Podzamcze, ok 15km

Do punktu startowego trasy można dotrzeć komunikacją publiczną. Wybrano szklaki prowadzące przez atrakcyjne tereny Jury Krakowsko Częstochowskiej, w tym lasy naszego regionu. Oczywiście to propozycje organizatora, ale dla zorganizowanych grup możemy ustalić nową trasę lub zmodyfikować te podane wyżej. Zorganizowane grupy będzie prowadził leśnik. To świetna okazja, by spytać o leśną przyrodę. Zwolnij i rozejrzyj się ile ciekawych rzeczy jest wokół.

Każdy z uczestników zorganizowanych grup rajdu otrzyma pamiątkową koszulkę, czapeczkę, opaskę odblaskową, breloczek i inne drobne gadżety.

Na strudzonych wędrówką czekać będzie grochówka i piknik ekologiczny „Zielona Pobudka" na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu. Przygotowaliśmy dla was moc atrakcji – quizy z nagrodami, zabawy dla dzieci i nie tylko, występy artystyczne, wystawy i wiele innych.

 

Specjalnie dla uczestników tego rajdu przeprowadzony zostanie konkurs fotograficzny „Znam. Cenię. Szanuję". Możesz więc wygrać jeszcze inne nagrody np.: rower turystyczny, GPS, namiot oraz drobne gadżety przydatne podczas wędrówek. Konkurs polega na znalezieniu i sfotografowaniu konkretnych, wskazanych na karcie konkursu obiektów (np. roślin, ale nie tylko).

 

To już 22. „Sprzątanie Świata”! Zapraszamy!!!

Więcej informacji na http://www.siewierz.katowice.lasy.gov.pl/sprzatanie-swiata-polska-2015.

Szczegółowe informacje: Anna Tarkowska Tel.: 600 47 66 77, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Plakat.