Zaproszenie na konferencję edukacyjną skierowaną do nauczycieli pt. „Wyzwania w edukacji ekologicznej w aspekcie bioróżnorodności Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.” Celem wydarzenia jest promowanie wartości przyrodniczych, naukowych i edukacyjnych tego parku, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia różnorodności biologicznej. Konferencja jest przeznaczona głównie dla osób pracujących w placówkach edukacyjnych i oświatowych. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Odbędzie się w czwartek, 17 października 2024 roku, w Ośrodku Edukacyjnym ZPKWŚ w Smoleniu, w godzinach od 14:00 do 21:00. Organizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program konferencji edukacyjnej dla nauczycieli pt. „Wyzwania w edukacji ekologicznej w aspekcie bioróżnorodności Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”: •	14:00-14:15 – Rejestracja uczestników. •	14:15-14:20 – Powitanie i otwarcie konferencji. •	14:20-15:20 – Prezentacja na temat wartości przyrodniczych Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, różnorodności siedlisk przyrodniczych oraz gatunków. Wykład poprowadzi Beata Babczyńska-Sendek. •	15:20-16:00 – Przerwa obiadowa. •	16:00-16:40 – Aktywne działania ochronne na terenie Parku Orlich Gniazd w celu zachowania bioróżnorodności. Wykład poprowadzi Agata Kloczkowska. •	16:40-17:20 – Edukacja przyrodnicza, jej znaczenie w profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wykład poprowadzi Aleksandra Piechnik. •	17:20-17:40 – Przerwa kawowa. •	17:40-18:20 – Edukacja przez przygodę i doświadczanie bioróżnorodności. Wykład poprowadzi Magdalena Frącza. •	18:20-19:00 – Jak wartościowo spędzać czas w naturze z dziećmi? Różnorodne formy edukacji przyrodniczej. Wykład poprowadzi Olga Maj. •	19:00-19:20 – Przerwa kawowa. •	19:20-21:00 – Projekcja filmu przyrodniczego. •	21:00 – Zakończenie konferencji. Konferencja odbędzie się w czwartek, 17 października 2024 r. w godzinach od 14:00 do 21:00 w Ośrodku Edukacyjnym ZPKWŚ w Smoleniu (Smoleń 61A, 42-436 Pilica). Organizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Program konferencji - pobierz

Prelegenci: Beata Babczyńska-Sendek - doktor habilitowany nauk biologicznych, geobotanik, emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (obecnie Wydział Nauk Przyrodniczych) Uniwersytetu Śląskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą głównie naturalnych i półnaturalnych zbiorowisk roślinnych, zwłaszcza nieleśnych, ich zróżnicowania i przemian zachodzących pod wpływem różnych czynników. Nie obca jest jej także problematyka ochrony przyrody regionu – jest członkiem Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy RDOŚ w Katowicach oraz Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Agata Kloczkowska - Edukatorka przyrodnicza, biolożka, Certyfikowana Przewodniczka Interpretacji Dziedzictwa. Od ponad 10 lat tworzy i realizuje projekty terenowej edukacji przyrodniczej, obecnie w ramach Fundacji Leśne Projekty, wcześniej w Fundacji Pracownia Edukacji Żywej. Przez wiele lat pracowała w Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, gdzie m.in. odpowiadała za edukację przyrodniczą i prowadziła monitoring przyrodniczy w ramach projektu OwcaPlus. Brała również udział w projekcie aktywnej ochrony muraw galmanowych BioGalmany. Aleksandra Piechnik - Certyfikowany Psycholog Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego o raz wielokrotnie nominowany psycholog sportu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zajmuje się sportem olimpijskim (współpraca z PZK, PZLA,PZŁF,PZA), a także paraolimpijskim ( PZTS, Rugby na wózkach). Współpracuje z zawodnikami różnorodnych dyscyplin, choć najbliżej serca leżą jej sporty ekstremalne ( współpraca z Polskim Związkiem Alpinistycznym oraz Polskim Himalaizmem Zimowym). Magdalena Frączek - doktor nauk leśnych, profesor dydaktyczny URK w Katedrze Bioróżnorodności Leśnej na Wydziale Leśnym UR w Krakowie. Ze studentami leśnictwa prowadzi zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej, społecznych funkcji lasów, botaniki, dendrologii oraz autorskie przedmioty: "Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Polski", "Światowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe" i "Las w kulturze i sztuce". Od 2014 roku kieruje Studiami Podyplomowymi "Edukacja Przyrodniczo-Leśna", wykłada na Studiach Podyplomowych "Pszczelarstwo". Ekspert w międzynarodowym projekcie Forest School Center, Szkole Leśnej Edukacji i wielu innych projektach edukacyjnych. Koordynator Małopolskiej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Współpracuje z parkami narodowymi i krajobrazowymi, Małopolskim Instytutem Kultury, prowadzi warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Olga Maj – leśnik z wykształcenia, z pasji podróżnik oraz edukator. Człowiek wielu talentów, z olbrzymim doświadczeniem w zakresie edukacji przyrodniczej min. w Tatrzańskim Parku Narodowym, wychowawca młodzieży, pedagog specjalny w szkole Montessorii, instruktor narciarstwa. Współtworzyła takie projekty jak: „Dzieci w naturę”, „W naturze podróże” czy „Forest Interaction” . W wolnych chwilach wspina się, jeździ na nartach i wędruje po górach.