W dniu 28 października w Ośrodku Edukacyjno – Naukowym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu odbyła się V Noc Nietoperzy.

W wydarzeniu wzięło udział ponad sto osób, które zostały podzielone na dwie grupy – do pierwszej trafili najmłodsi uczestnicy, a do drugiej dorośli.  Wydarzenie rozpoczęło się od zajęć plastycznych dla dzieci, podczas których w ruch poszły kredki i flamastry. Następnie przyszedł czas na prezentację, którą przeprowadził pan Piotr Firlej. Dzieciaki mogły dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących tych ciekawych zwierząt. Po części stacjonarnej młodzi miłośnicy przyrody zaopatrzeni w odblaskowe zawieszki w kształcie nietoperza zostali zabrani na spacer w pobliskie skały. Na miejscu okazało się, że w schronisku skalnym przebywa… nocek duży. Ten największy przedstawiciel naszych nietoperzy okazał się ogromną atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Aby nie niepokoić skrzydlatego ssaka światłami latarek, zebrani szybko opuścili schronisko i udali się w drogę powrotną aby zasiąść przy ognisku. W tym samym czasie grupa dorosłych brała udział w prelekcjach, które rozpoczęły się od wystąpienia ratownika pana Artura Jasińskiego z Jurajskiej grupy GOPR. Zebrani mogli dowiedzieć się czym zajmują się ratownicy i jak ustrzec się przed zagrożeniami. Drugim prelegentem był pan Maurycy Ignaczak, który przybliżył zebranym zagadnienie skrzynek nietoperzowych jako ważnego elementu ochrony nietoperzy w lasach i nie tylko. Trzecim prelegentem był pan Piotr Firlej, który - podobnie jak wcześniej najmłodszym uczestnikom – opowiedział o misji LIFE PODKOWIEC PLUS, której celem jest utrzymanie i poprawa stanu ochrony zagrożonych gatunków nietoperzy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poprzez zabezpieczenie i poprawa warunków schronień nietoperzy oraz wzmocnienie instytucjonalnego wsparcia w ochronie nietoperzy. Po wystąpieniach w sali dorośli udali się w teren na nocny spacer po ścieżce edukacyjnej, gdzie w świetle latarek panowie Maurycy i Piotr kontynuowali opowieści o życiu tych tajemniczych i pięknych zwierząt. Tradycyjnie po powrocie do ośrodka wszyscy zasiedli wokół ogniska, gdzie oczywiście w dalszym ciągu tematem przewodnim rozmów były… nietoperze.

Dziękujemy koleżankom z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego za pomoc i zaangażowanie w organizacji tegorocznego wydarzenia. 

Ponadto dziękujemy prelegentom za wystąpienia, Związkowi Gmin Jurajskich za przekazanie informatorów i map, Grupie Jurajskiej GOPR oraz osobom z projektu LIFE+ Podkowiec Towers za pomoc w organizacji.

Za rok, widzimy się na VI Nocy Nietoperzy w Smoleniu!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Fot. M. Piątkowska, P. Kokoszka.