25 sierpnia w Cieszynie odbyła się Konferencja otwierająca III Zjazd Karpacki.
Część pierwsza Konferencji miała miejsce na wzgórzu zamkowym i obejmowała przywitanie gości - przede wszystkim przybyłych z Rumunii, Ukrainy, Czech i Słowacji pasterzy oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się w ww. krajach zagadnienianmi związanymi z prowdzeniem pasterstwa. Ponadto przywitano przedstawicieli Sejmu RP, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, lokalnych władz samorządowych, przedstawicieli Związku Górali Żywieckich i Śląskich oraz wszystkich zaangażowanych w promowanie pasterstwa w Beskidach.

Część druga Konferencji odbyła się w sali konferencyjnej Zamku w Cieszynie i obejmowała wykłady dotyczące m.in. kultury wołoskiej, szałaśnictwa beskidzkiego, wartości przyrodniczych hal i polan górskich, a także tworzonego Szlaku Kultury Wołoskiej.

Konferencja odbyła się w ramach III Zjazdu Karpackiego w Istebnej w dniach 23-27.08.2017r. w trakcie którego mieszkańcy oraz turyści przez kilka dni uczestniczą w imprezach pasterskich, koncertach muzyki góralskiej, pochdach, prelekcjach oraz wystawach. W trakcie kilkudniowego Zjazdu każdy uczestnik mógł zaopatrzyć się w lokalne produkty powstałe wg tradycyjnych pasterskich przepisów czy też pamiątki i wyroby wytworzone przez lokalnycxh twórców.

 DSCN3406

DSCN3408

DSCN3415

DSCN3418,DSCN3423

DSCN3424

DSCN3427

DSCN3428