Wraz z nastaniem ciepłych marcowych dni w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” możemy obserwować jak przyroda przebudza się z zimowego snu. Jedną z pierwszych oznak tej fenologicznej pory roku – przedwiośnia, jest śnieżyczka przebiśnieg (fot.1) - gatunek rośliny licznie występujący w naszym parku na wilgotnych glebach brunatnych w lasach łęgowych i grądach, w naturalnym środowisku.

fot._1_nieyczka_przebinieg_Galanthusnivalis_fot._P._Kania

fot. 1 Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthusnivalis). autor: P. Kania

Wiosnę zwiastują też zakwitające szafrany (krokusy) (fot.2). Gatunki te podlegają w Polsce ochronie gatunkowej częściowej.

fot._2_Szafran_crocus_fot._P._Kania

Fot. 2 Szafran (Crocus). autor: P. Kania

Kolejną oznaką zbliżającej się wiosny są szpaki, które przyleciały już nad obszar Parku; dnia 10-ego marca pojawiły się w Rudach i możemy zaobserwować je dzięki kamerze
w budce lęgowej zlokalizowanej na terenie Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ (fot.3). Obecnie para szpaków przygotowuje się do budowy gniazda i rozpoczęcia lęgów. Niebawem ich zmagania będzie można śledzić online na Naszej stronie internetowej. Informację o terminie uruchomienia videotransmisji z budek lęgowych przekażemy niebawem w osobnym komunikacie. 

Fot._3._Para_szpakw_w_budce_lgowej

fot. 3 Para szpaków w budce lęgowej.