6 października w Milówce odbyła się konferencja pn. „Żywiecki Park Krajobrazowy”, organizowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Konferencja była okazją do przedstawienia lokalnym samorządom oraz wszystkim zainteresowanym problemu przebiegu granic Żywieckiego Parku, celów ochrony i zakazów obowiązujących na terenie Parku. Trwają prace nad aktualizacją Rozporządzenia Wojewody Bielskiego z 1998 roku w sprawie utworzenia Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Część referatowo-dyskusyjna odbyła się w stylowej sali gospody „U Wandzi i Jędrusia” w Milówce. Natomiast w trakcie części terenowej uczestnicy podziwiali ciekawe pod względem  przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym miejsca  tj. Schron „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce, Kościół pw. Św. Katarzyny w Cięcinie, Przełęcz u Poloka, Wodospad w Sopotni Wielkiej oraz Stara Karczma w Jeleśni.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Katowicach,  Urzędu Gminy  Milówka, Urzędu Gminy  Świnna, Urzędu Gminy  Jeleśnia, Urzędu Gminy  Radziechowy-Wieprz, Urzędu Gminy  Ujsoły, Urzędu Miasta Żywiec,  Nadleśnictwa Ujsoły,  Nadleśnictwa Jeleśnia,  PTTK w Żywcu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego serdecznie dziękuje wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za udział w konferencji, możliwość wymiany doświadczeń oraz dyskusję nad problemami współczesnej intensywności ingerencji człowieka w otaczającą przyrodę.

Konferencja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

IMG 5313

IMG 5321

IMG 5329

IMG 5359

IMG 5377

IMG 5396

IMG 5424

IMG 5433

IMG 5438

IMG 5445

IMG 5451

IMG 5458

IMG 5472

IMG 5474

IMG 5478

IMG 5482