Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników Map.

W województwie śląskim statuetkę otrzymuje Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. To już druga odsłona projektu - dwa lata temu, z okazji 15. urodzin Map Google, nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych - po jednej w każdym z województw.

Każdego dnia w Mapach Google publikowanych jest ponad milion opinii. W ciągu ostatnich 3 lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie. Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach - szczególnie gdy odkrywa się te nowe. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwiej znaleźć różnorodne atrakcje czy firmy, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom lub wybrać taką destynację, która pozwoli im odpocząć tak, jak lubią. I to właśnie na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego na liście laureatów

Piękno polskiej natury zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, ponad 120 parków krajobrazowych i niemal 1500 rezerwatów przyrody. Często to ostatnie już miejsca występowania wielu zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także tradycji historycznych, etnicznych oraz kulturowych. Perły polskiej przyrody doceniają użytkownicy Map Google, którzy odwiedzają parki i rezerwaty oraz dzielą się swoimi wrażeniami. Na bazie ich ocen i opinii, Google przyznał 15 statuetek - po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.

W województwie śląskim Złotą Pinezkę otrzymuje Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Przez park wiedzie najdłuższy szlak górski w kraju, czyli Główny Szlak Beskidzki. W całości ma on ponad 500 km długości i stanowi świetny pomysł na wypoczynek - znajdują się tu zarówno wymagające szlaki dla doświadczonych turystów górskich, jak i łatwiejsze ścieżki spacerowe, skąd można podziwiać malownicze potoki, skały i groty. To właśnie w okolicznych wzgórzach mieszczą się źródła Wisły. Ocena 4,8 ***** na podstawie 18 469 opinii.

Laureaci Złotych Pinezek Map Google w 2022 roku

PARKI NARODOWE

 • Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie)
 • Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie)
 • Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie)
 • Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie)
 • Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie)

PARKI KRAJOBRAZOWE

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie)
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie)
 • Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie)
 • Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie)
 • Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie)

REZERWATY PRZYRODY

 • Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (woj. małopolskie)
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia (woj. świętokrzyskie)
 • Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie)
 • Rezerwat przyrody Kępa Redłowska (woj. pomorskie)
 • Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie)

„Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom tego wyjątkowego wyróżnienia, które jest odzwierciedleniem docenienia piękna polskiej natury przez tysiące użytkowników Map Google. Bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek oraz świetna infrastruktura miejsc, to tylko niektóre z zalet parków i rezerwatów dostrzeżonych przez użytkowników. Mamy nadzieję, że Złote Pinezki będą również inspiracją do planowania wypoczynku i odwiedzin właśnie tych i im podobnych zielonych miejsc w Polsce. Użytkowników zachęcamy do korzystania z opinii, i dzielenia się z innymi cennymi wskazówkami, ciekawymi informacjami czy pięknymi zdjęciami” - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.

„Doskonała wiadomość Park Krajobrazowy Beskidy Śląskiego laureatem Złotej Pinezki Map Google ! Cieszymy się z ogromnego zainteresowania użytkowników Map Google pięknem przyrody, krajobrazu i dziedzictwa kulturowego tego Parku zajmującego obszar prawie 38 000 ha. Dzięki opiniom wyrażonym przez 18 469 użytkowników Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego uzyskał wysoką ocenę 4,8 ***** wskazującą na jego potężną atrakcyjność turystyczną.
Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego to rozległe, naturalne i przystępne obszary przyrodnicze, z dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną budzącą zainteresowanie i cieszącą się coraz większym uznaniem ze strony odwiedzających. Znaczącą rolę w takim postrzeganiu Parku odgrywają starania i działania 14 gmin usytuowanych na tym obszarze. Tym przyjemniej będzie tutaj o nich wspomnieć, a są to: Bielsko-Biała, Brenna, Buczkowice, Goleszów, Istebna, Jaworze, Lipowa, Milówka, Radziechowy - Wieprz, Szczyrk, Ustroń, Węgierska Górka, Wilkowice i Wisła.
To wyróżnienie stanie się jeszcze większą motywacją w codziennej pracy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zmierzającej do zapewnienia, jak najlepszej ochrony tych cennych obszarów przyrodniczych, o wysokich walorach krajobrazowych i bogactwie kulturowym. Pragniemy, aby bogactwo parków krajobrazowych stanowiło źródło satysfakcji i inspiracji dla odwiedzających, jak również źródło zrównoważonego rozwoju regionalnego.
Słowa uznania należą się Google Map za sprawną organizację wspaniałego wydarzenia i przyznanie 15. wyróżnień dla parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody w formie Złotych Pinezek Map Google dla pięknej polskiej natury .
Wszystkich serdecznie zachęcamy do dalszego eksplorowania i dzielenia się opinią na temat pięknej przyrody zwłaszcza województwa śląskiego”- mówi Hanna Pompa-Obońska, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Opinie z pierwszej ręki, by odkrywać tak, jak się lubi.

Mapy Google nie tylko pomagają użytkownikom dotrzeć w wybrane miejsce, ale pozwalają również dzielić się swoimi opiniami i zdjęciami. Są one bardzo pomocnym źródłem informacji dla osób odwiedzających dane miejsce lub dla tych, którzy dopiero szukają inspiracji, aby spędzić wolny czas tak, jak lubią. W opiniach znaleźć można między innymi informacje o dostępności parkingów, warunkach na szlakach, a także np. wskazówki czy w danym miejscu można spacerować z dziećmi w wózku lub zabrać na wyprawę psa. W Mapach Google użytkownicy mogą także wyszukiwać z uwzględnieniem treści opinii. Wystarczy wpisać frazę “park krajobrazowy kajaki”, aby pojawiła się informacja, w których parkach krajobrazowych funkcjonują spływy kajakowe.

fot. 1

fot. 2

fot. 3

fot. 4

fot. 5

fot. 6

fot. 7

fot. 8