10 czerwca 2025 r., w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym w Smoleniu, w ramach europejskiej współpracy przeprowadziliśmy panel dyskusyjny w zakresie realizacji działań ochrony obszarów chronionych.

Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele służb ochrony przyrody z Polski, Czech, Bułgarii, Niemiec i Słowacji. Forum zostało zorganizowane w ramach zadania współpracy projektu „Dobre praktyki w zakresie ochrony cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków w PK „Orlich Gniazd” nr FENX.0105-IW.01-0023/24.
Każdy prelegent przedstawił założenia, cele realizacyjne, finasowanie prowadzonych działań na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, krajobrazowego, kulturowego i historycznego obszarów chronionych.
Podczas panelu wygłoszono prezentację realizowanego przez ZPKWŚ przedsięwzięcia FENX.0105-IW.01-0023/24, omówiono harmonogram i strategię zadań, areał prac, strukturę finansową oraz szanse i potrzeby zrównoważonego zarządzania zasobami przyrodniczymi.
Wymiana doświadczeń to ważny proces, który pozwala na ciągły rozwój i doskonalenie. Międzynarodowy dialog pozwolił na efektywną wymianę doświadczeń w zakresie ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, zagrożeń globalnych oraz kształtowania właściwych postaw człowieka wobec przyrody przez edukację, informację i promocję.
Wspólna strategia ochrony przyrody w Europie była również uczczeniem Polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Przywitanie przez Kierownika Oddziału ZPKWŚ w Smoleniu uczestników spotkania. Młody mężczyzna ubrany w ciemnozieloną kamizelką, przodem zwrócony jest do gości siedzących na fotelach, w sali kinowej.

Prezentacja multimedialna wygłaszana przez pracownika Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан". Kobieta w średnim wieku, blondynka ubrana jest w jasnozieloną koszulkę i ciemnozielone spodnie. Zwrócona przodem do słuchaczy. W tle na ekranie slajd prezentujący spis (plan) wystąpienia.

Wystąpienia Dyrektora Národný park Slovenský kras. Młody mężczyzna, wysoki, ciemne włosy i broda, ubrany w zieloną kamizelką, zielone spodnie wskaźnikiem laserowym na ekranie kinowym pokazuje obszar zarządzania parkiem.

Pracownik Geopark Schwäbische Alb, kobiet w średnim wieku, ubrana w niebieską koszulką i jasne jeansy, przodem do słuchaczy siedzących na fotelach w sali kinowej rozpoczyna wygłaszać swoją prezentację.

Pracownik ZPKWŚ, ubrany w zieloną kamizelkę, białą koszulkę typu polówka, ciemne spodnie, kobieta w średnim wieku wygłasza prezentację. Na drugim planie, w tle, na ekranie sali kinowej prezentowany jest slajd dot. finansowania projektu FENX.0105-IW.01-0023/24.

Obraz przedstawia zestaw trzech logotypów związanych z funduszami i instytucjami europejskimi: Po lewej stronie: Logotyp „Funduszy Europejskich na Infrastrukturę̨, Klimat, Środowisko” – kolorowy znak przedstawiający stylizowane gwiazdy (żółtą, czerwoną i białą) na granatowym tle. Obok napis: „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę̨, Klimat, Środowisko”. Pośrodku: Flaga Polski (biało-czerwony prostokąt). Obok napis: „Rzeczpospolita Polska”. Po prawej stronie: Flaga Unii Europejskiej (granatowy prostokąt z kołem złotych gwiazd). Obok napis: „Dofinansowane przez Unię Europejską”.

Fot. M. Piątkowska, P. Kokoszka

#FunduszeEuropejskie#FunduszeUE #zpkwssmolen #
@AOPK ČR - Správa CHKO Moravský kras - link

@Národný park Slovenský kras - link

@Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" - link

@Geopark Schwäbische Alb - link