Dzień Krajobrazu 2019 – zaproszenie
20 października odbędzie się kolejny Dzień Krajobrazu. Tym razem miłośnicy przyrody udadzą się, na zaproszenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, do rezerwatu Łężczok leżącego w graniach obszaru Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Obszar rezerwatu leży również w graniach obszaru Natura 2000 Stawy Łężczok. Administracyjnie są to: gmina Nędza i miasto Racibórz. Partnerami w organizacji spaceru są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, na terenie którego położony jest rezerwat.
Uczestnicy spaceru krajobrazowego przejdą trasą po grobli działowej pomiędzy stawami. Prowadzący spacer – pracownicy RDOŚ i Nadleśnictwa Rudy Raciborskie - opowiedzą o roli stawów w funkcjonowaniu rezerwatu, prowadzeniu ekstensywnej gospodarki rybackiej, bogactwie przyrody i innych walorach tego terenu. Uczestnicy zapoznają się z działaniami ochronnymi prowadzonymi w rezerwacie, zobaczą piękne aleje zabytkowych drzew, wybudowane na stawach specjalnie dla ptaków wyspy, oraz wejdą na specjalnie przygotowaną dla turystów platformę widokową. Na platformie ornitolog Pan Jacek Betleja opowie o licznie gniazdujących i zalatujących do rezerwatu ptakach.
Trasa przebiegająca drogami szutrowymi mierzy ok. 3 km. Czas przejścia, to ok. 2 godziny.
Spacer rozpocznie się o godz. 10.00. Miejscem zbiórki będzie parking przy rezerwacie, zjazd z drogi wojewódzkiej nr 919 w ulicę Rybacką w Babicach (patrz mapa).
W związku z tym, że po rezerwacie może poruszać się ograniczona ilość osób, prosimy o potwierdzenie udziału w spacerze do czwartku, 17 października, do godz. 12.00. Zgłoszenia przyjmuje rzecznik prasowy RDOŚ, Pan Łukasz Zych, telefonicznie (32 42 06 828, 725 995 014), lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
UWAGA!!! Godzina rozpoczęcia spaceru została tak wyznaczona, by umożliwić uczestnikom dojazd pociągiem Kolei Śląskich, wyjazd z Katowice o godz. 7.28, z Rybnika 8.27, przyjazd do stacji Nędza Wieś (nie mylić ze stacją Nędza!) o 9.01. Możliwy powrót pociągiem odjeżdżającym ze stacji Nędza Wieś o 12.58. Koszt przejazdu pokrywają uczestnicy. Dojście ze stacji kolejowej do miejsca zbiórki zajmuje ok. 45-50 minut.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnego transportu ze stacji kolejowej Nędza Wieś na miejsce zbiórki i z powrotem są proszone o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w spacerze. W tym przypadku termin mija we wtorek, 10 października, o godz. 12.00.