W grudniu 2018 r. Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Żywcu zorganizował i przeprowadził zajęcia z okazji Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kobiernicach, Szkoły Podstawowej w Bujakowie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu, Szkoły Podstawowej w Czernichowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Żywcu i Szkoły Podstawowej nr 2 w Żywcu.

Tegoroczne zajęcia podzielone były na dwie tematyczne części. W pierwszej uczestnicy zapoznali się z zasadami prawidłowego dokarmiania ptaków w okresie zimowym oraz dowiedzieli się jakie negatywne skutki może przynieść źle prowadzone dokarmianie. Uzyskali m.in. informację jaką karmę należy stosować w trakcie dokarmiania, a jaka nie jest wskazana i może ptakom zaszkodzić, jaką karmę preferują wybrane gatunki ptaków, gdzie ustawić karmnik był on miejscem bezpiecznym dla ptaków oraz jak samemu zbudować karmnik z wykorzystaniem prostych materiałów.

W części drugiej zajęć – warsztatowej – uczestnicy wykonywali samodzielnie karmniki dla ptaków z wykorzystaniem plastikowych butelek po napojach, patyków, fragmentów drzew i krzewów iglastych tworząc ozdobne lecz praktyczne karmniki, które można zawiesić przed domem lub szkołą.

W zajęciach uczestniczyło 8 grup, łącznie 230 osób.

fot 1

fot 2

fot 3

fot 4

fot 5

fot 6

fot 7

fot 8