Dzisiaj jest: 28 Maj 2017    |    Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Edukacja Ekologiczna

logo_kolor_dofinansowano_pl
Home Rudy

Ośrodek edukacyjny ZPKWŚ w Rudach

rudach

O ośrodku

Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ im. J. Rogera w Rudach, zlokalizowany na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” obejmującego ochroną m.in. wzajemnie przenikające się elementy przyrodnicze i kulturowe związane z zapoczątkowaną tu ok. 750 lat temu, działalnością zakonu Cystersów. Ośrodek funkcjonuje przy Oddziale Biura ZPKWŚ w Rudach i prowadzi od wielu lat intensywną działalność dydaktyczną, której zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczności regionu.

W zdecydowanej większości zajęć realizowanych w Ośrodku, treści ekologiczne splecione są z zagadnieniami dotyczącymi przyrody, historii, fizyki, chemii, a przede wszystkim szeroko pojętego regionalizmu.

Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia edukacyjne prowadzone są w sali dydaktycznej wyposażonej w sprzęt multimedialny oraz
w plenerowej bazie dydaktycznej usytuowanej na terenie wokół Ośrodka tj. w Skansenie Cysterskiego Górnictwa i Hutnictwa Rud Żelaza.

Zajęcia terenowe prowadzone są na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych (pieszych
i rowerowych) zlokalizowanych na terenie PK CKKRW.

W całorocznej ofercie edukacyjnej znajdują się m.in.: warsztaty ekologiczne (stacjonarne
i terenowe), pogadanki, akcje (np. Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata itp.), zajęcia okazjonalne, konkursy (o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim). Ponadto w Ośrodku organizowane są także szkolenia i warsztaty dla osób dorosłych, konferencje oraz sympozja naukowe. 

Oferta edukacyjna

OFERTA EDUKACYJNA

OŚRODKA EDUKACYJNEGO ZPKWŚ w RUDACH


Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci przedszkolne, młodzież szkolna, oraz osoby dorosłe. W tematyce zajęć dominują informacje dot. wdrażania zasad ekorozwoju, czynnych metod ochrony przyrody, zasad uprawiania turystyki bez szkody dla środowiska przyrodniczego oraz samych parków krajobrazowych – ich walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych. Wszelkie działania edukacyjne odbywają się na podstawie Programu Edukacyjnego ZPKWŚ, zaopiniowanego przez doradcę metodycznego.

Program edukacyjny realizowany jest w formie: pogadanek, warsztatów stacjonarnych i terenowych, akcji ekologicznych, konkursów ekologicznych, zajęć okazjonalnych oraz sympozjów, konferencji naukowych i wielu innych.

WARSZTATY STACJONARNE

Stacjonarne warsztaty ekologiczne realizowane są w sali dydaktycznej Ośrodka oraz
w plenerowej bazie dydaktycznej wokół budynku. Zajęcia składają się z części teoretycznej (najczęściej w formie prezentacji multimedialnej) oraz praktycznej, w czasie której uczestnicy sprawdzają oraz utrwalają zdobyte informacje (przy pomocy kart pracy, gier i zabaw dydaktycznych i in.). Przekazywane informacje oraz ćwiczenia dostosowywane są do poziomu wiekowego uczestników.

Czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 1 h

Czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: 2 h

TEMATY ZAJĘĆ:

- Formy ochrony przyrody

- Gatunki rzadkie i chronione

- Ekologia na widelcu - zasady zdrowego żywienia

- Rady na odpady

- Życie w lesie – czyli las jako ekosystem

- Woda źródłem życia na Ziemi”

- Gwarki rudne – festyn edukacyjny

- Zielona Wielkanoc

- Ekologiczne spotkanie przy choince

- Idea zrównoważonego rozwoju na przykładzie cystersów

- "Piękno stylowych ogrodów” – warsztaty prezentujące style ogrodów wielkoobszarowych połączone ze zwiedzaniem parku angielskiego w Rudach

WARSZTATY TERENOWE

Zajęcia terenowe są dla uczniów możliwością oderwania się od ławki szkolnej i poznania przyrody w ciekawszy i bardziej przyjemny sposób. Warsztaty są jednocześnie doskonałym uzupełnieniem szkolnych ścieżek międzyprzedmiotowych i stanowią doskonałe połączenie edukacji z rekreacją i turystyką. Zajęcia odbywają się na ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Uczestnicy warsztatów powinni posiadać ubiór dostosowany do zajęć terenowych. Przebieg i czas trwania warsztatów uzależniony jest od odbiorców. Transport – we własnym zakresie uczestników.

Czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 2 h

Czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: ok. 3 h

TEMATY ZAJĘĆ TERENOWYCH:

- Ornitofauna na tle ekosystemu rezerwatu „Łężczok”

- Dymarki – warsztaty interdyscyplinarne

- Nadrudzkie spotkania z historią

- Krajobraz wokół nas

- Ekopodchody

- Zimowa szata PK CKKRW

- Nasz Park – plener plastyczny

- Rajdy piesze/rowerowe doliną Rudy

Podstawowe informacje o ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych:

- biegowa trasa narciarsko-edukacyjna na obszarze tzw. Pojezierza Palowickiego – „PRZYRODA ZIMĄ”

Długość trasy: ok. 3 km;

Czas przejścia: ok. 1 godz.

Liczba przystanków: 4

Stopień trudności: łatwy

Lokalizacja: Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Trasa ścieżki dydaktycznej wiedzie po jednym z najbardziej urokliwych zakątków Parku Krajobrazowego, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze występuje nagromadzenie cennych wartości przyrodniczych i krajobrazowych. Te pierwsze, reprezentowane głównie przez florę
i awifaunę wodną, można zaobserwować głównie w sezonie wiosenno-letnim. Natomiast kompozycja krajobrazu "Pojezierza Palowickiego" prezentuje się równie pięknie latem jak
i zimą. Stąd tak często przy opisywaniu uroków tego miejsca stosowane jest określenie "małe Mazury".

POGADANKI

W Ośrodku prowadzone są pogadanki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Czas trwania pogadanki – ok. 40 min.

- Kilka słów o nas, czyli struktura i działalność ZPKWŚ

- Województwo Śląskie – przyroda i krajobraz

- Rośliny województwa śląskiego

- Zwierzęta województwa śląskiego

- Formy ochrony przyrody w województwie śląskim

 

FESTYNY

Corocznie na terenie Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Rudach organizowane są tematyczne festyny w ramach akcji i świąt ekologicznych (m.in. Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, Leśnika i Drzewiarza i inne), w których biorą udział grupy dzieci i młodzieży szkolnej. W trakcie festynów organizowany jest szereg konkurencji
o charakterze ekologiczno – przyrodniczym (w tym również ruchowe gry dydaktyczne) oraz wiele innych atrakcji. Staramy się połączyć aktywną edukację z zabawą. Zajęcia organizowane są w plenerowej bazie dydaktycznej Ośrodka (teren ogrodzony).

KONKURSY

Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Rudach organizuje różnego rodzaju konkursy tematyczne dla dzieci i młodzieży o zasięgu lokalnym, wojewódzkim (m.in. Konkurs Wiedzy Ekologicznej) oraz ogólnopolskim (m.in. Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski). Są to głównie konkursy sprawdzające wiedzę z zakresu szeroko rozumianej ekologii przyrody, jak również konkursy plastyczne i fotograficzne.

 

ZAJĘCIA OKAZJONALNE

W Ośrodku odbywają się zajęcia tematycznie związane z różnego rodzaju świętami, m.in.: Święta Wielkanocne, Dzień Dziecka, Święta Bożego Narodzenia, a także zajęcia specjalne w trakcie ferii i wakacji letnich. Są to pojedyncze spotkania, organizowane raz w roku.

Znaczek „Przyjaciel Parków Krajobrazowych”

Znaczek może zdobyć każdy turysta poprzez zwiedzanie ścieżek edukacyjnych i tras rowerowych znajdujących się na terenie obejmującym Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Podstawą do ubiegania się o przyznanie znaczka jest książeczka „Przyjaciela Parków Krajobrazowych” z udokumentowanymi przebytymi ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi oraz trasami rowerowymi w poszczególnych parkach krajobrazowych ZPKWŚ. Książeczki dostępne są we wszystkich Ośrodkach Edukacyjnych ZPKWŚ.

Zajęcia w Ośrodku Edukacyjnym ZPKWŚ w Rudach odbywają się w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.00. W celu ustalenia terminu oraz tematyki zajęć należy skontaktować się z pracownikiem Działu Edukacji Ekologicznej: 32 410 30 52

Do pobrania:

Ulotka informacyjna OE w Rudach

Regulamin zdobywania znaczka „Przyjaciel Parków Krajobrazowych” 


Cennik

CENNIK USŁUG

Świadczonych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego

Ośrodek Edukacyjny w Rudach

 

Lp.

Rodzaj usług

Grupa docelowa

Czas trwania

Cena

1.

WARSZTATY EKOLOGICZNE STACJONARNE
(w sali dydaktycznej )

Przedszkola

1 h

2,20 zł/os

szkoły podstawowe, gimnazja,

szkoły ponadgimnazjalne

2 h

4,40 zł/os

2.

WARSZTATY EKOLOGICZNE TERENOWE
(np. na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych)

Przedszkola,

szkoły podstawowe, gimnazja,

szkoły ponadgimnazjalne

3 h

6,60 zł/os

3.

KRĄG OGNISKOWY

Wszyscy zainteresowani.

42,00 zł/h (opłata za każdą rozpoczętą godzinę)

4.

UDOSTĘPNIANIE
SAL
DYDAKTYCZNYCH

Wszyscy zainteresowani.

29,00 zł/h – (opłata za każdą rozpoczętą godzinę.

Cennik obejmuje podstawowe usługi świadczone przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Istnieje możliwość realizacji dodatkowych usług, zgodnych z zakresem działalności Zespołu, a nie ujętych w cenniku, wycenionych według odrębnych kalkulacji.

Kwoty ujęte w cenniku są kwotami brutto i zawierają podatek VAT.


 

Kontakt


KONTAKT

Oddział Biura ZPKWŚ w Rudach
ul. Raciborska 10
47-430 Rudy
tel. / fax (032) 410 30 52
e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www: zpk.com.pl

rudach_dMOŻLIWOŚĆ DOJAZDU
Do Rud można dojechać autobusami komunikacji miejskiej z Rybnika (linia nr 43) i Kuźni Raciborskiej (linia nr 44). Natomiast przewóz osób do Rud z Gliwic i Raciborza oferuje PKS. Z każdej z tych miejscowości autobusy kursują do Rud i z powrotem w mniej więcej jednakowych, godzinnych odstępach czasu.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif";}

Szukaj

bip_logo
swiadomi_zagrozenia
blog_baner
rak_szlachetny

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie
 

Liczba użytkowników

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości